Home » Poradnik » Uncategorized » Wybieramy dywan – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Dywan, to element uzupełniający aranżację pomieszczenia, nadający mu ostatecznego charakteru. Ma dodać przytulności, ocieplić podłogę, ochronić przed zniszczeniem, a czasami ukryć jej mankamenty. Prawidłowo dobrany dywan może zmienić charakter pokoju, sprawić, że pokój będzie wyglądał bardziej elegancko, albo po prostu przytulniej. Ważne jest nie tylko wzornictwo, wielkość, kolorystyka, ale także materiał i długość włosa. Jak wybrać właściwy dywan?

Materiał  dywanów

Dywany z włókien naturalnych produkowane są głównie z wełny, bawełny i jedwabiu. Dywany wełniane są tutaj bezkonkurencyjne dzięki swoim właściwościom izolacyjnym (doskonale wyciszają i izolują termicznie). Ponadto są przyjemne w dotyku, dość odporne na zabrudzenia. Z kolei z jedwabiu wykonane są dywany luksusowe, jednak kupując je trzeba wziąć pod uwagę, że należy je czyścić wyłącznie profesjonalnie, aby zachowały swoje walory. Dywany utkane z bawełny są mniej trwałe, ale można je z powodzeniem prać i są relatywnie tanie. Kupując dywan z włókien naturalnych trzeba mieć na uwadze, że nie są one polecane dla alergików, ponieważ mogą być siedliskiem grzybów, roztoczy i bakterii.
Dywany z włókien syntetycznych są najbardziej popularne na rynku. Utkane są przeważnie z akrylu, wiskozy, polipropylenu bądź poliamidu. Ich najważniejszą cechą jest łatwe czyszczenie, a także odporność na mole, grzyby i bakterie, co czyni je idealnymi dla alergików. Są jednak dość szorstkie i występują w ograniczonej gamie kolorystycznej.

Runo i splot dywanu

Jakość i trwałość dywanu uzależniona jest od wysokości i gęstości runa. Im jest ono gęstsze i wyższe, tym lepsza jakość dywanu. Co ciekawe waga dywanu również miewa znaczenie. Okazuje się bowiem, że im cięższy dywan, tym lepszy jakościowo. Minimalna wysokość runa, która zapewnia komfort to 11 mm. Na rynku można dostać również dywanu shaggy, potocznie zwane „włochaczami”. Dywany te charakteryzują się bardzo długim runem, bo osiągającym aż do 50 mm. Są dzięki temu bardzo przyjemne w dotyku, a dzięki wykonaniu z włókien syntetycznych nie tylko są proste w czyszczeniu, ale również nadają się dla osób cierpiących na alergię.
Dywany pętelkowe warto zastosować w salonie. Oryginalną ozdobną fakturę tworzącą ciekawy wzór daje splot typu scroll. Cięte runo (welur, saxon) ma dłuższy włos, natomiast kędziorkowe należy do najtrwalszych. Włókno może być też mieszane (cięte i pętelkowe).

Dobry dywan – jakość produktu

Ważnym wyznacznikiem jakości dywanu jest ilości punktów pęczków na 1 m2 – im jest ich więcej, tym jakość dywanu jest wyższa. Dywan wełniany tkany maszynowo może ich mieć od 300 tys, aż do 1,2 mln, a syntetyczny od 100 do 700 tys. Warto też zwrócić uwagę na wagę 1 m2. Dla dywanu wełnianego wynosi ona 850 g dla syntetycznego 1400-3000 g. Im dywany są cięższe, tym lepsze i droższe.

Podkład

Istotny jest także rodzaj podkładu, do którego runo jest przymocowane. Od niego zależy na jakie podłoże dywan się nadaje. Podkład może być wykonany np. z twardej, nierozciągliwej juty naturalnej lub z syntetycznej, która jest odporna na wilgoć. Często też podkład jest z gąbki lub filcu, nadaje wtedy dywanowi miękkość, ciepło i tłumi hałas. Podkład z gąbki (pianki) sprawdzi się na podłożu z płytek ceramicznych, z juty (coraz częściej sztucznej) można stosować np. na ogrzewanie podłogowe. Najbardziej uniwersalne są produkty z podkładem filcowym – można je stosować na każde podłoże.

Dywany, a pomieszczenia

Jednym z najczęściej nurtujących pytań jest: jaki dywan do sypialni, jaki do salonu, a jaki do pokoju dziecięcego. Poniżej kilka wskazówek na temat odpowiedniego wyboru w zależności od pomieszczenia:
pokój dziecięcy – dzieci potrafią wiele godzin spędzić bawiąc się na podłodze, dlatego warto do ich pokoju wybrać dywan miękki (aby amortyzował ewentualne upadki), a zarazem odporny na zabrudzenia. Bardzo dobrym wyborem są dywany sprzyjające zabawie, np. z rysunkiem miasta i ulic lub toru wyścigowego.
sypialnia – tutaj z pewnością sprawdzi się dywan typu shaggy, który jest miły w dotyku i z pewnością doda przytulności i komfortu.
pokój dzienny, jadalnia, salon -tutaj sprawdzi się wytrzymały, odporny na tarcie i zabrudzenia dywan z wełny, wiskozy lub polipropylenu, o krótkim lub średnim włosiu. Warto również pomyśleć o jego walorach estetycznych, ponieważ właśnie te wnętrza sprzyjają najbardziej efektownej ekspozycji.
przedpokój, kuchnia, łazienka – to pomieszczenia nie tylko o wzmożonym ruchu, ale również narażone na częste zabrudzenia i wilgoć. Jeżeli chcemy w nich umieścić dywan, powinien on być o bardzo krótkim włosiu, wykonany z tworzyw sztucznych i wyposażony w antypoślizgowy spód.

Kolory

Nie tylko przy wyborze dywanu, ale podczas w ogóle urządzając mieszkanie warto kierować się zasadą 60:30:10, która podpowiada, ile wybrać i w jakich proporcjach łączyć kolory.
Pierwsza liczba wyznacza „barwę dominującą”, którą należy pokryć 60% dostępnej powierzchni. Zazwyczaj stosuje się ją na ścianach. Kolejne 30% zarezerwowane jest dla wyposażenia, czyli między innymi dywanu. Jego umaszczenie (podobnie jak wygląd pozostałych mebli) powinno być uzupełnieniem dla głównej barwy, wyróżniającym się na jej tle. Ostatnie 10% stanowią drobne dodatki i ozdoby, dobrane do reszty na zasadzie kontrastu.
Jeśli z takim zestawieniem kolorystycznym aranżacja wnętrza nadal wydaje się nam nieco monotonna, urozmaicić je można przy pomocy wzorzystych akcesoriów o zróżnicowanej teksturze. Pamiętajmy jednak o umiarze. Do pomieszczenia, w którym przeważają bogate desenie i ornamenty, wybierzmy raczej gładki, minimalistyczny chodnik.
Dywan, jak żadne inne akcesorium, pozwala kształtować przestrzeń oraz tworzyć proste złudzenia optyczne. Jasne nakrycie podłogi potrafi zdziałać cuda w niewielkich pomieszczeniach, które dzięki temu wydają się znacznie większe.

Rozmiar

Bardzo często popełnianym błędem jest jego niedopasowanie do wymiarów podłogi — albo on za mały, przez co sprawia wrażenie wysepki dryfującej na podłodze, albo za duży, co powoduje, że zwija się pod ścianami i meblami, co nie jest ani estetyczne, ani bezpieczne.
Zanim zaczniemy poszukiwania perfekcyjnego dywanu, wymierzmy dokładnie podłogę, którą ma on okryć. Zwróćmy również uwagę na rozmieszczenie mebli w danym pokoju.
W salonie chodnik powinien sięgać nóżek i podpórek wielkogabarytowego wyposażenia (sof, szaf itp.). W sypialni natomiast połóżmy go pod łóżkiem, tak aby rozciągał się szeroko poza jego obręby. Nie zapomnijmy też o drzwiach – wykładzina nie może blokować swobodnego ruchu skrzydła.

Gdy wymiary ale i wzór dywanu są odpowiednio dobrane, wszystko inne: kolory panujące we wnętrzu, dekoracja okien, dobór tkanin czy rozmieszczenie mebli, wydaje się układać w logiczną całość. Podłoga wpływa na styl całego pokoju. Nie tylko ujednolica ale też może podkreślać zamierzony efekt. Czasem bardziej egzotyczny, a czasem bardziej wyrafinowany. W zależności od tego, co położymy na naszą podłogę – wzorzysty, jednolity, duży mały dywan– stworzy on nastrój dla całej przestrzeni.

Kontakt Zapraszamy do kontaktu

 

Salon wyposażenia wnętrz KDK-Design
Projektowanie wnętrz KDK-Design
ul. Warszawska 53, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Poniedziałek-piątek: 10-18 Sobota: 10-14

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27, podanych w formularzu kontaktowym w celu i zakresie potrzebnym do nawiązania i wymiany korespondencji z Administratorem danych osobowych. Wiem, że wyrażona przeze mnie zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie cofnięta, przy czym cofnięcie wyrażonej zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przed cofnięciem zgody. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27, podanych w formularzu kontaktowym w celu i zakresie potrzebnym do nawiązania i wymiany korespondencji z Administratorem danych osobowych. Wiem, że wyrażona przeze mnie zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie cofnięta, przy czym cofnięcie wyrażonej zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przed cofnięciem zgody.
    Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną na podany adres e-mail na temat produktów i usług oferowanych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27. Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną na podany adres e-mail na temat produktów i usług oferowanych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27w celach marketingowych w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – prawo telekomunikacyjne. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27w celach marketingowych w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – prawo telekomunikacyjne.
    Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli informacyjnej określającą szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez administratora danych osobowych: spółkę UNIQUE sp. z o.o. i wskazanymi w nich informacjami, a także akceptuję ich treść. Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli informacyjnej określającą szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez administratora danych osobowych: spółkę UNIQUE sp. z o.o. i wskazanymi w nich informacjami, a także akceptuję ich treść.

    Prawa autorskie © 2022 KDK Design