Home » Poradnik » Uncategorized » Rola oświetlenia we wnętrzu

Światło odgrywa ważną rolę w życiu każdego z nas, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Wpływa pozytywnie na nasz nastrój, zdolność do pracy, a także komfort odpoczynku. Poza swoją podstawową funkcją często pełni również rolę dekoracji, podkreśla styl i charakter wnętrza.

Światło ma szczególną moc – odpowiednio dobrane podkreśli zalety i ukryje wady każdego pomieszczenia. Doda niepowtarzalnego klimatu w salonie, stworzy przytulny nastrój w sypialni i zapewni funkcjonalne oświetlenie łazienki. Różnorodne wzornictwo lamp oraz możliwość wyboru barwy światła sprawia, że dzięki nim podkreślimy indywidualny styl pomieszczenia.

Rola oświetlenia

Sposób oświetlenia wnętrz mieszkalnych decyduje w istotny sposób o ich wyglądzie i użyteczności. Właściwe oświetlenie jest jednym z zasadniczych aspektów funkcjonalnych mieszkania. Jeśli jest dobrze wkomponowane we wnętrze, można nim elegancko udekorować przestrzeń. Możesz także wyeksponować ciekawe elementy architektoniczne oraz tworzyć nastrój.

Oświetlenie należy dobierać mając na uwadze miejsce i funkcję jaką mają pełnić lampy – najważniejsze są oczywiście potrzeby użytkowników oraz wielkość i sposób użytkowania pomieszczenia.

W jaki sposób dobrze oświetlić pomieszczenie?

Światło sztuczne stanowi substytut światła naturalnego i z całą pewnością nie powinno się skupiać wokół pojedynczej lampy, gdyż będzie ono zbyt słabe. W każdym pomieszczeniu powinny znaleźć się 3 rodzaje oświetlenia:

Światło główne. Służy do centralnego oświetlenia wnętrza. Ma za zadanie równomiernie oświetlić całą przestrzeń, nie zostawiając ciemnych kątów. Lampę należy dobrać do rozmiarów pokoju, wybierając model o odpowiedniej ilości źródeł światła. Do większego pokoju dopasuje rozłożysty żyrandol, podłużna lampa wisząca lub duży plafon na kilka żarówek. W małych wnętrzach warto postawić na nieduże lampy, które idealnie się wpiszą w kilkumetrowy metraż, jak na przykład średniej wielkości plafon lub smukła lampa wisząca.

Światło zadaniowe. Służy do oświetlenia przestrzeni przy wykonywaniu konkretnej czynności, jak np. pracy przy biurku lub odpoczynku na kanapie. Musi znaleźć się w każdym miejscu, gdzie spędzamy najwięcej czasu i systematycznie wykonujemy odpowiednie aktywności. Bez światła zadaniowego nie obejdzie się przy gotowaniu jedzenia, wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych w łazience lub codziennym odpoczynku przy telewizorze. By zwiększyć jego funkcjonalność, wybierz modele o obrotowych kloszach i regulowanych ramionach.

Światło dekoracyjne. Dodatkowe oświetlenie, który posłuży za piękny element dekoracyjny. Stylowe kinkiety ozdobione w kryształowe detale, oryginalne lampy wiszące o niepowtarzalnej stylistyce, ozdobne żyrandole w szlachetnych kolorach złota, srebra oraz miedzi. Do dekoracyjnego oświetlenia można również odnieść designerskie lampy o finezyjnych kształtach oraz ciekawe plafony halogenowe oraz ledowe.

Dzięki różnym rodzajom oświetlenia można stworzyć ciekawie wyglądające zakątki, które zapewne będą przyciągać wzrok przybyłych gości. Nie od dziś wiadomo, że połączenie roślin i światła daje ciekawy efekt końcowy w postaci zabawy z cieniem.

Jak przy pomocy oświetlenie wpływać na wygląd i wielkość pomieszczenia?

W sposób optyczny możesz powiększyć mieszkanie stosując odpowiednie rodzaje oświetlenia:
• skierowanie oświetlenia na sufit pozornie powiększa wnętrze, światło padające na podłogę daje wrażenie zaciemnienia i obniżenia wnętrza
• zaciemnienie dolnych stref ścian w odpowiednim stosunku do doświetlenia górnych potęguje wrażenie wysokości
• zaciemnienie stref wnętrza tuż powyżej głównych ośrodków zainteresowania potęguje wrażenie szerokości wnętrza
• w wydłużonym wnętrzu skierowanie światła na krótsze ściany przy względnym niedostatku na ścianach dłuższych powoduje wrażenie poszerzenia wnętrza
• oświetlenie wnętrza głównie za pomocą naściennych kinkietów powoduje pozorne zmniejszenie wnętrza
• podświetlenie wnęk powoduje ich pozorne powiększenie i wzmocnienie ich dekoracyjności

Barwy światła, a charakter wnętrza

Każde pomieszczenie wymaga dostosowanej barwy światła. To, czy wybierzemy ciepłe czy zimne zabarwienie, ma nie tylko znaczenie funkcjonalne, ale wpływa również na nastrój i samopoczucie. Każdego dnia spędzamy wiele czasu korzystając ze sztucznych źródeł światła. Dzieje się tak zwłaszcza jesienią i zimą. Barwa światła jest na tyle istotna, że znacząco wpływa na postrzeganie poszczególnych przedmiotów i pomieszczeń. Oprócz tego, oddziałuje bezpośrednio na człowieka, pobudzając do działania lub „przestawiając” umysł w tryb relaksu i wypoczynku.

Niektóre rodzaje oświetlenia mogą powodować senność, podczas gdy inne aktywizują organizm do pracy. Do przypisywania barwy światła służy mierzona w Kelwinach temperatura barwowa. Zgodnie z tą miarą, wyróżniamy rodzaje barw:

 

 

Rozróżnienie barwy światła „gołym okiem”, bez znajomości powyższych wartości, również jest możliwe. Ciepłe oświetlenie działa na nasz umysł w taki sposób, że czujemy się bardziej zrelaksowani i odprężeni. Barwa wydzielana przez ten rodzaj żarówki będzie więc bliższa kolorowi żółtemu. Za to zimne zabarwienie to takie, które przechodzi w chłodny błękit i najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach, w których staramy się pozostać skupieni, czyli np. w domowym biurze.

Kontakt Zapraszamy do kontaktu

 

Salon wyposażenia wnętrz KDK-Design
Projektowanie wnętrz KDK-Design
ul. Warszawska 53, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Poniedziałek-piątek: 10-18 Sobota: 10-14

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27, podanych w formularzu kontaktowym w celu i zakresie potrzebnym do nawiązania i wymiany korespondencji z Administratorem danych osobowych. Wiem, że wyrażona przeze mnie zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie cofnięta, przy czym cofnięcie wyrażonej zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przed cofnięciem zgody. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27, podanych w formularzu kontaktowym w celu i zakresie potrzebnym do nawiązania i wymiany korespondencji z Administratorem danych osobowych. Wiem, że wyrażona przeze mnie zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie cofnięta, przy czym cofnięcie wyrażonej zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przed cofnięciem zgody.
    Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną na podany adres e-mail na temat produktów i usług oferowanych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27. Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną na podany adres e-mail na temat produktów i usług oferowanych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27w celach marketingowych w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – prawo telekomunikacyjne. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27w celach marketingowych w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – prawo telekomunikacyjne.
    Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli informacyjnej określającą szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez administratora danych osobowych: spółkę UNIQUE sp. z o.o. i wskazanymi w nich informacjami, a także akceptuję ich treść. Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli informacyjnej określającą szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez administratora danych osobowych: spółkę UNIQUE sp. z o.o. i wskazanymi w nich informacjami, a także akceptuję ich treść.

    Prawa autorskie © 2022 KDK Design