Home » Poradnik » Uncategorized » Rodzaje tkanin obiciowych

Tkaniny obiciowe to nie tylko kwestia wyglądu, odpowiadają także za wytrzymałość i wygodę mebla. Kupując narożnik, kanapę lub fotel, zdajemy sobie sprawę z tego, że jest to wydatek na lata. Właśnie dlatego powinniśmy wybierać taką tkaninę obiciową, która pomimo intensywnego użytkowania i poddawania jej kolejnym zabiegom pielęgnacyjnym, będzie ładnie się prezentować. Podpowiadamy, jakie materiały obiciowe cieszą się największą popularnością w produkcji mebli wypoczynkowych i na jakie parametry zwrócić uwagę, wybierając tapicerkę.

Tkanina i dzianina – różnice

Najważniejszą różnicą między tkaniną, a dzianiną jest to, że dzianina jest wytwarzana z jednej nitki techniką, którą można porównać do szydełkowania lub robienia na drutach, przez co jest bardzo elastyczna. Natomiast tkanina jest wytwarzana z dwóch nitek nazywanych wątkiem i osnową, które łączy się za pomocą splotu. Tkaniny w odróżnieniu od dzianin są praktycznie nierozciągliwe. Dodatkowo większość dzianin ma specjalny podkład stabilizujący, który pozwala uniknąć niechcianego zaciągania.

Szenil

Tkaniny szenilowe to grube, miękkie materiały o lnianym lub gazejskim splocie, zawierające przędzę szenilową w osnowie i/lub wątku. Z wyglądu szenil przypomina drobny sztruks. Wyróżnia się swoją nieregularną powierzchnią. Jest wyjątkowo wytrzymały na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, takie jak rozciąganie, rozdarcie czy ścieranie.

Plusz (welwet, aksamit, welur)

W skrócie: plusz to rodzaj tkaniny, natomiast aksamit, welur i welwet to rodzaje pluszu. Plusz ma okrywę włosową lub włókienną (używa się również sformułowania okrywa runowa), która odpowiada za jego charakterystyczną miękkość i puszystość. Wszystkie plusze, niezależnie od techniki wykonania, w celu wyrównania utworzonej okrywy są w procesie wykańczania poddawane strzyżeniu. Nie jest łatwo odróżnić od siebie aksamit, welur i welwet. Różnią się one przede wszystkim techniką produkcji.
Aksamit – plusz z bardzo krótką okrywą, poniżej 3 mm, uzyskiwaną przez wprowadzenie między nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek runowych w formie pętelek. Na okrywę włókienną w aksamicie stosuje się również jedwab.
Welur – plusz osnowowy, w którym okrywa runowa tworzona jest z osnowy. Co ciekawe, welur może być i tkaniną, i dzianiną, czyli wytwarza się go zarówno za pomocą jednej, jak i dwóch nitek.
Welwet – plusz wątkowy, wykonywany z osnowy i dwóch wątków. Od aksamitu różni się wyższą okrywą.

Flok

Jeżeli w Twoim domu mieszka zwierzak, warto rozważyć tkaninę typu flok. Flokowanie polega na rozdmuchiwaniu elektrostatycznego ładunku włókien zwanych flokiem na powierzchnię pokrytą klejem. Cechą charakterystyczną materiałów flokowanych jest miękkość, duża gęstość i przyjemność w dotyku, którą uzyskuje się dzięki długiemu włosiu. Od pluszu flok różni to, że nie jest tkany, tylko przyklejany termicznie do tkaniny zasadniczej, co m.in. utrudnia zaciąganie pazurami zwierząt.

Żakard

Żakardowe tkaniny idealnie sprawdzą się w meblach stylizowanych i antykach. Nadają wnętrzom elegancki, wręcz luksusowy charakter. Żakardy charakteryzują duże i skomplikowane wzory, ornamenty. Swoją nazwę wzięły od specjalnych krosien wyposażonych w mechanizm Żakarda (Jacquarda).

Skóra i ekoskóra

Często mówiąc o skórze naturalnej, myślimy o jakości, trwałości i elegancji tego materiału. Trzeba jednak pamiętać, że taka skóra potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, aby uniknąć m.in. pęknięć i przetarć. Czy ekoskóra to gorszy zamiennik skóry naturalnej? Aktualnie dostępna jest szeroka gama tkanin z tej grupy, które świetnie imitują skórę naturalną i są bardzo trwałe, a przy tym tańsze. Należy jednak pamiętać, że tak jak skórę naturalną należy takie materiały odpowiednio konserwować.

Plecionki

Plecionki to tkaniny o wyrazistym splocie, tkane na płasko z nitkami osnowy i wątku krzyżującymi się pod kątem prostym. Każda plecionka ma wzór, na podstawie którego tkanina jest tworzona. Przeważnie prezentuje splot nici dwukolorowych.

Jaką tkaninę obiciową wybrać?

Każdy materiał do obicia kanapy ma inne właściwości. Odporność na ścieranie, na plamy, łatwość czyszczenia czy hydrofobowość to ważne parametry, które wpływają na żywotność i wygodę mebli. Warto wybrać coś równie trwałego i uniwersalnego. Są rozwiązania, które się nie starzeją. Najlepsze tkaniny obiciowe będą dobrze i modnie wyglądać zarówno teraz, jak i za kilka lat. Jednak pod kątem wyglądu, warto także sugerować się całością wystroju wnętrza. Tkanina na kanapę w retro wzory nie będzie dobrze wyglądać w minimalistycznym, nowoczesnym wnętrzu. To, jaka tkanina będzie najlepsza, zależy od wielu czynników: budżetu, oczekiwań względem wytrzymałości czy wyglądu, a także obecności dzieci czy zwierząt. Na szczęście nowoczesne, syntetyczne rozwiązania często łączą trwałość z atrakcyjną ceną.

Kontakt Zapraszamy do kontaktu

 

Salon wyposażenia wnętrz KDK-Design
Projektowanie wnętrz KDK-Design
ul. Warszawska 53, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Poniedziałek-piątek: 10-18 Sobota: 10-14

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27, podanych w formularzu kontaktowym w celu i zakresie potrzebnym do nawiązania i wymiany korespondencji z Administratorem danych osobowych. Wiem, że wyrażona przeze mnie zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie cofnięta, przy czym cofnięcie wyrażonej zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przed cofnięciem zgody. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27, podanych w formularzu kontaktowym w celu i zakresie potrzebnym do nawiązania i wymiany korespondencji z Administratorem danych osobowych. Wiem, że wyrażona przeze mnie zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie cofnięta, przy czym cofnięcie wyrażonej zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przed cofnięciem zgody.
    Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną na podany adres e-mail na temat produktów i usług oferowanych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27. Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną na podany adres e-mail na temat produktów i usług oferowanych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27w celach marketingowych w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – prawo telekomunikacyjne. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27w celach marketingowych w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – prawo telekomunikacyjne.
    Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli informacyjnej określającą szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez administratora danych osobowych: spółkę UNIQUE sp. z o.o. i wskazanymi w nich informacjami, a także akceptuję ich treść. Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli informacyjnej określającą szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez administratora danych osobowych: spółkę UNIQUE sp. z o.o. i wskazanymi w nich informacjami, a także akceptuję ich treść.

    Prawa autorskie © 2022 KDK Design