Home » Poradnik » Uncategorized » Projekt wnętrza kawalerki – na co zwrócić uwagę?

Podstawą funkcjonalnej aranżacji kawalerki jest dopracowany projekt. Na ograniczonej przestrzeni liczą się przede wszystkim praktyczne rozwiązania. Z kolei przy pomocy kilku optycznych trików mieszkanie wyda się większe, niż jest w rzeczywistości. Umiejętnie dobrane oświetlenie, kolorystyka i faktury są więc sprzymierzeńcami małych wnętrz – jeśli wykorzystasz je z głową! Na co dokładnie zwrócić uwagę przy urządzaniu kawalerki? Podpowiadamy!

Jak wydzielić strefy funkcjonalne w kawalerce?

W kameralnym mieszkaniu często brakuje miejsca na osobną sypialnię, jadalnię czy domowe biuro. W efekcie na wspólnej przestrzeni spotyka się ze sobą kilka stref o różnej funkcji. Takie rozwiązanie aranżacyjne ma zdecydowanie swoje plusy. Brak ścianek działowych sprawia, że wnętrze jest przestronniejsze oraz dużo lepiej doświetlone.

Przygotowanie projektu kawalerki warto zacząć więc od umownego podziału przestrzeni mieszkalnej na odrębne strefy funkcjonalne. Możesz wydzielić je między innymi za pomocą:

 • mebli, np. sofy, regału czy kuchennej wyspy,
 • przemyślanej gry kolorów i faktur,
 • odpowiednio dobranego oświetlenia.

Ponieważ każda ze stref jest integralną częścią większej całości, zadbaj o spójność aranżacji. Sięgnij w tym celu po kolory, faktury albo motywy, które będą przewijały się w całym mieszkaniu.

Jakie meble wybrać do kawalerki?

Mały metraż lubi funkcjonalny minimalizm. Przemyślany wybór mebli oraz ograniczona ilość sprzętów pomogą zaoszczędzić miejsce i zapewnią pełen komfort podczas wykonywania codziennych czynności. Minimalistyczne wzornictwo pozytywnie wpłynie również na odbiór wizualny wnętrza. W kawalerce bardzo dobrze spiszą się więc:

 • meble na wymiar,
 • nowoczesne systemy modułowe,
 • rozwiązania wielofunkcyjne.

Zabudowę na wymiar możesz wykorzystać w projekcie aneksu kuchennego i łazienki, ale też przestrzeni dziennej. Szafki i regały wykonane na zamówienie pozwolą Ci optymalnie zagospodarować cały dostępny metraż. Z łatwością wypełnisz nimi również mało ustawne wnęki, skosy czy przestrzenie pod oknami. Dzięki temu ułatwisz sobie organizację oraz zyskasz dużo dodatkowego miejsca na przechowywanie.

Nowoczesne systemy modułowe – postaw na perfekcyjną organizację!

Systemy modułowe w odróżnieniu od klasycznej zabudowy na wymiar zapewniają dużo większą swobodę podczas aranżacji wnętrza. Tym bardziej warto uwzględnić je w projekcie kawalerki. Te lekkie i mobilne konstrukcje zazwyczaj składają się z kilkunastu części. Elementy zestawu są tak stworzone, abyś mógł łączyć je ze sobą na różne sposoby, tworząc wiele ciekawych konfiguracji. Dzięki temu szybko i wygodnie dopasujesz meble do wielkości i układu przestrzennego mieszkania.

Praktyczne szafki, szuflady, półki i schowki, w jakie wyposażone są nowoczesne systemy modułowe, zapewnią odpowiednią ilość miejsca na rzeczy i ułatwią utrzymanie porządku. W razie potrzeby powiększysz je też o dodatkowe moduły. Z ich pomocą zabudujesz pomieszczenie praktycznie pod sam sufit – wykorzystasz dzięki temu maksymalnie przestrzeń w pionie.

Jakie kolory i faktury sprawdzą się w małym mieszkaniu?

Zamiast ciemnych kolorów i matu postaw na jasne barwy i błyszczące powierzchnie. Dobrym wyborem będą:

 • ponadczasowa biel,
 • delikatne kremy i beże,
 • modne szarości,
 • pastelowe błękity i zielenie,
 • jasne drewno w naturalnym odcieniu.

Neutralna baza to świetne tło dla drewnianych i tapicerowanych mebli oraz wyrazistych dodatków. W połączeniu z oświetleniem, dekoracjami ze szkła i luster, a także z powierzchniami wykończonymi na wysoki połysk sprawi, że mieszkanie nabierze głębi oraz wyda się wizualnie większe.

Oświetlenie w projekcie kawalerki – o czym pamiętać?

Jednym z ważniejszych etapów w tworzeniu projektu kawalerki jest dobór i rozplanowanie oświetlenia. Zamiast jednej lampy sufitowej polecamy wiele punktowych źródeł światła. Zamontowane we właściwych miejscach mieszkania:

 • dobrze rozjaśnią całe wnętrze,
 • optycznie wymodelują przestrzeń,
 • stworzą przytulną atmosferę,
 • zapewnią Ci wygodę podczas wykonywania codziennych czynności.

Trafionym pomysłem są designerskie oprawy wykończone na wysoki połysk, a także wykonane z transparentnego szkła. Tego typu rozwiązania bardzo efektownie prezentują się zarówno w przestrzeni dziennej, jak i w aneksie kuchennym czy łazience.

Przy projektowaniu weź również pod uwagę moc oraz barwę samych żarówek. Ciepłe, rozproszone światło sprzyja relaksowi. Sprawdzi się więc świetnie na przykład w strefie wypoczynkowej. Z kolei do aneksu kuchennego wybierz żarówki o neutralnej barwie. Pamiętaj też, że dobre oświetlenie to takie, przy którym Twój wzrok odpoczywa, a Ty czujesz się w pełni komfortowo.

Kawalerka zaprojektowana na miarę Twoich potrzeb

Twoja kawalerka powinna być wygodna, ale też spójna z Twoim poczuciem estetyki. Szczególnie na małym metrażu postaw na praktyczne rozwiązania aranżacyjne, a zapewnisz sobie pełen komfort podczas wykonywania codziennych czynności. Potrzebujesz więcej inspiracji? Zapraszamy do Studia KDK Design (https://kdk-design.pl/home/) – stworzymy dla Ciebie projekt wnętrza idealnie dopasowany do Twoich potrzeb!

Kontakt Zapraszamy do kontaktu

 

Salon wyposażenia wnętrz KDK-Design
Projektowanie wnętrz KDK-Design
ul. Warszawska 53, 05-300 Mińsk Mazowiecki
Poniedziałek-piątek: 10-18 Sobota: 10-14

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27, podanych w formularzu kontaktowym w celu i zakresie potrzebnym do nawiązania i wymiany korespondencji z Administratorem danych osobowych. Wiem, że wyrażona przeze mnie zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie cofnięta, przy czym cofnięcie wyrażonej zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przed cofnięciem zgody. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27, podanych w formularzu kontaktowym w celu i zakresie potrzebnym do nawiązania i wymiany korespondencji z Administratorem danych osobowych. Wiem, że wyrażona przeze mnie zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie cofnięta, przy czym cofnięcie wyrażonej zgody pozostaje bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na jej podstawie przed cofnięciem zgody.
  Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną na podany adres e-mail na temat produktów i usług oferowanych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27. Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczenie usług drogą elektroniczną na podany adres e-mail na temat produktów i usług oferowanych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27w celach marketingowych w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – prawo telekomunikacyjne. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez spółkę UNIQUE Sp. z o.o. z siedzibą w miejscowości Stojadła, 05-300, Mińsk Mazowiecki, ul. Kołbielska 27w celach marketingowych w rozumieniu ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku – prawo telekomunikacyjne.
  Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli informacyjnej określającą szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez administratora danych osobowych: spółkę UNIQUE sp. z o.o. i wskazanymi w nich informacjami, a także akceptuję ich treść. Oświadczam, że zapoznałem/am się z treścią Klauzuli informacyjnej określającą szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez administratora danych osobowych: spółkę UNIQUE sp. z o.o. i wskazanymi w nich informacjami, a także akceptuję ich treść.

  Prawa autorskie © 2022 KDK Design